शक्तिशाली छिमेकीबाट टाढै रहनुहोस् – प्रेरक प्रसंग

झन् झन् पछी पर्छन्, सधै अरुको नजरमा झुक्नुपर्छ जो सानो-सानो कुराका लागी पनि अरुलाई सहयोग माग्ने गर्दछन । अब नझुक्नुहोस, निराश नबन्नुहोस्, पछी नपर्नुहोस् किनकी तपाई भित्र पनि केहि खास छ । तपाइँको डरलाई भगाउनुहोस, छोड्दिनुहोस् त्यो डरलाइ जसले तपाईलाई कमजोर बनाउदछ । एकचोटी डरलाई छोडेर अघि बढ्नुहोस्, नामाग्नुहोस कसैलाई सहायता, ति छिमेकीको सोच भन्दा एक कदम अघि बढ्नुहोस् त्यसपछी तपाईको हरेक पाइला मजबुत हुनेछ ।

छिमेकी समझदार छ र म छुइन भन्ने सोच्नुहुन्छ भने तपाई गलत हुनुन्छ किनकि तपाई उसको अगाडी आफुलाई कमजोर सम्झनुहुन्छ, यदि तपाइँ ऊ समझदार छ भने म पनि हुन सक्छु भनेर सकारात्मक सोच राख्नु हुन्छ भने तपाई जिन्दगीमा सधै आत्मविश्वासको साथ् अघि बदन सक्नुहुनेछ ।

एक पटक कयौ दिनसम्म मुसलधारे पानी पर्यो र बाढी आयो । अनेकौ घरहरु भत्किए र घरका सामानहरु पानीमा बगे । संयोगको कुरा थियो कि दुइवटा गाग्रीहरु पानीको धारमा संग-सगै बग्न थाले । तिनीहरु मध्ये एक गाग्री पित्तलको थियो र अर्को माटोको ।

पित्तलको गाग्री त निकै बलियो थियो तथा त्यसलाई कुनै पनि चिजसग ठोक्किएमा कुनै खतरा थिएँन । तर माटोको गाग्रीलाई सदैव भय थियो कि यदि ऊ कुनै चिज सग ठोक्कियो भने फुट्नेछ ।

पित्तलको गाग्रीले माटोको गाग्रीलाई देख्यो र त्यसले त्यसको अनुहारमा भयको छायाँ स्पष्ट देख्यो । त्यसपछी पित्तलको गाग्रीले भन्यो, “भाई मेरो नजिक आऊ । म हर प्रकारले तिम्रो रक्षा गर्नेछु ।”

“तर यो त झनै खतराको कुरा हुनेछ, दाइ । तपाईबाट टाढा रहेरनै शायद म ठिक रहनु सक्नेछु । तपाइको नजिक आउनु त मेरो लागी अवश्य पनि घातक सिद्द हुनेछ,” माटोको गाग्रीले उत्तर दियो ।

त्यसपछी माटोको गाग्री हरेक कुरा बाट जोगिदै आफुलाई रक्षा गर्न थाल्यो । पित्तलको गाग्री त जोगियोनै तर जब बाढी रोकियो तब माटोको गाग्री पनि सुरक्षित भयो किनकि उसले कसैको सहायता नलीकनै आफ्नै बलमा आफुलाई जोगायो । यसरीनै हामी जुनसुकै परिस्थितिमा पनि आफु आफै डटेर काम गर्न थाल्यौ भने हामी सधै सफल बन्ने छौ र हामीलाई कसैको सहायता पनि चाहिदैन ।

साथीहरु यदि हामी अरुको अगाडी झुक्न चाहदैनौ भने सदैव आफ्नै बलमा काम गर्ने गर्नुहोस् किनकि यदि तपाई सानो-सानो कुरामा पनि अरुलाई सहायता माग्न थाल्नु भयो भने तपाइँ पछिनै पर्नुहुनेछ । आफुलाई कमजोर ठान्न छोड्दिनुहोस् किनकि कोहि पनि जन्मिदा कोहि बलमान र कोहि कमजोर हुने गर्दैनन् । त्यो सबै हाम्रै सोचम भर पर्दछ । अब सोच बदल्नुहोस्, डरलाइ दश कोष पर छाडीदिनुहोस् र अघि बढ्नुहोस् ।

नोट : तपाईहरुलाई हाम्रो प्रेरक जानकारी कस्तो लाग्यो ? यदि हाम्रो यो जानकारीले अरुको जीवनमा पनि परिवर्तन ल्याओस भन्ने चाहनुहुन्छ भने यो लेखलाई शेयर गर्दिनुहोला । तपाइको एक शेयरले थाहा नभएका हरुले ज्ञान पाउनेछन् भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।

One thought on “शक्तिशाली छिमेकीबाट टाढै रहनुहोस् – प्रेरक प्रसंग

Post Comment